Aklınıza Takılan Soruları Cevaplayalım!

Üyelik ile alakalı sık sorulan sorularımızı inceleyebilir veya bize ulaşabilirsiniz.

Nasıl üye olabilirim?

Anasayfamızda bulunan ‘Üye ol’ butonunu tıklayarak, 0850 302 302 9 numarasından bizi arayarak veya ozelfizyoterapist@gmail.com a mail atarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Üyelik oluşturma sürecinizin tamamlanmasının ardından, moderatörlerimiz bilgilerinizin doğruluğunu teyit edecek ve onay süreci ile profiliniz aktif hale gelecektir.

Üyelik ücretli mi?

Sitemize üye olmak veya profil oluşturmak ücretsizdir. Üstelik bir çok imkandan ücretsiz olarak faydalanırsınız. Bunların başında; online randevu takvimi, profil bilgilerinin yayınlanması, sms ve mail gibi hatırlatıcı servisler, çağrı merkezi desteği yer almaktadır. Sadece profiliniz için bir randevu talebi oluştuğunda ücret ödersiniz. Kısacası siz kazanmadan, biz kazanmıyoruz.

Randevu takip süreci nedir?

Randevu talebi geldiği zaman panelinize girerek randevularınızı onaylamanız ya da iptal etmeniz gerekir. Randevu tarihi ve saatine kadar iptal edilen randevular için hiç bir ücret ödemezsiniz. Randevu tarihi ve saatinden sonra sadece ilk 48 saat içinde iptal edebilirsiniz ve randevu ücretinin %10’u kadar hizmet bedeli ödersiniz. İptal edilen randevular için hasta ya da danışan ile iletişime geçilerek yeni bir randevu oluşturulur. Randevu iptal sürecini manipüle etmek isteyen üyelerin profilleri kalıcı olarak silinir.

Kurum sahibiyim ne yapmam gerekir?

Şuan için kurumsal üyelik seçeneğimiz yok. Fakat kurumsal üyelik seçeneği için çalışma yapıyoruz. Çalışmamız tamamlandığı zaman kurumsal üye olmak isteyenlere özel sunacağımız ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Kurumsal üyelik seçeneğimiz aktif olduğu zaman sizleri mutlaka bilgilendireceğiz.

Yardımcı Olabilecek Diğer Sorular

Dilerseniz size yardımcı olabilecek diğer sorularımızı inceleyebilir ya da hemen ücretsiz bir üyelik oluşturabilirsiniz.

Hangi illerde hizmet veriyorsunuz?

Türkiye geneli tüm il ve ilçeler için profil oluşturabilirsiniz. Sadece büyük şehirlerde değil Türkiye ‘nin her noktasında Fizyoterapistlerle hasta ya da danışanları buluşturmak için çalışmalar yapıyoruz.

Online randevu takvimini nasıl yönetirim?

Randevu almak istediğiniz müsait gün ve saatleri randevu takviminize kolayca ekleyebilirsiniz. Hastalar ya da danışanlar sadece sizin seçmiş olduğunuz gün ve saatler için randevu oluşturabilecekler.

Çağrı merkezi desteği hangi hizmetleri kapsıyor?

Çağrı merkezimiz 7 gün boyunca 09.00-24.00 arası gelen tüm çağrıları yanıtlar ve sizin için takviminizde belirlediğiniz müsait gün ve saatlere ekler. Yapılan her işlem sonucunda size SMS ile bilgi verilsin.

Profil bilgilerimde kendi numaramı paylaşabilir miyim?

Tüm randevu süreci takvim uygulamamız üzerinden ya da çağrı merkezimiz aracılığıyla gerçekleştirilir. Profilinizde iletişim bilgilerinize yer vermenize izin verilmemektedir.

Daha fazla randevu almak için ne yapmalıyım?

Profil bilgilerinizi eksiksiz tamamlamak hasta ya da danışanların Fizyoterapist seçim sürecinde etkili olacaktır. Hasta ya da danışanların sizin hakkınızda yapmış olduğu değerlendirmeler, hasta/danışan sorularına vermiş olduğunuz cevaplar, puan ortalamanız oldukça önemlidir. Ayrıca lokasyon bazlı Fizyoterapist sıralamalarında daha üst sıralarda bulunmak da alacağınız randevu sayısını etkileyecektir.

Profilimi nasıl ön plana çıkartırım?

Lokasyon bazlı fizyoterapist sıralamaları için akıllı bir algoritmamız var. Sistemin manipüle edilmemesi için ne yazık ki tüm detaylarını paylaşamıyoruz. Ek olarak bazı önemli kriterler hakkında sizi bilgilendirmek gerekirse; profil bilgilerinizin eksiksiz olması, onayladığınız randevu sayıları, iptal ettiğiniz randevu sayıları, profilinizin aldığı yorumlar ve makale paylaşımı gibi etmenler sıralamanız üzerinde etkilidir.

Profilime yapılan yorumlar önemli mi?

Hasta ya da danışanlarınızla daha fazla iletişimde bulunmak size mutlaka fayda sağlayacaktır. Bu sorulara cevap vermek diğer hasta ya da danışanların da sizin hakkınızda fikir yürütmesini sağlayacaktır.

Profilime sorulan soruları cevaplamam zorunlu mu?

Profilinize sorulan soruları cevaplamak zorunda değilsiniz. Fakat belirtmek isteriz ki cevaplanmamış sorular diğer hasta ya da danışanların Fizyoterapist seçim sürecine olumsuz etki edecektir.

Bilgilerimi tamamlamam neden önemli?

Hastalar ya da danışanlar açısından düşünüldüğü zaman Fizyoterapist seçimi oldukça zordur. Profilinizde eksik bilgilerin bulunması kesinlikle bu seçim sürecini olumsuz etkileyecektir. Ayrıca algoritmanın size daha iyi sırlama vermesi için bu bilgilerin eksiksiz olması oldukça önemlidir.

Profilimde kaç farklı hizmet bölgesi seçebilirim?

Profilinizi tamamlamak için en az 1 hizmet bölgesi seçmeniz gerekmektedir. Daha fazla hizmet bölgesi seçimi yapabilirsiniz. Şuan için en fazla 5 ilçe seçebilirsiniz. Hizmet bölgelerinizi istediğiniz zaman admin panelinizden değiştirebilirsiniz.

Profilimde kaç farklı hizmet sunabilirim?

Vermekte olduğunuz tüm hizmetlere profilinizde yer verebilirsiniz. Tüm hizmetlerinize ve sertifikalarınıza profilinizde yer vermeniz sizin için faydalı olacaktır.

Profil alanımda ücret belirtmem zorunlu mu?

Hayır fiyat aralığı belirtmeniz zorunlu değil. Fakat online randevu oluşturmak isteyen bir hasta ya da danışanın randevu oluşturması için fiyat aralığını bilmesi oldukça önemlidir. Fiyat aralığının şeffaf olması daha fazla randevu almanıza katkı sağlayacaktır.

Ücretsiz değerlendirme seansı zorunlu mu?

Hayır ücretsiz değerlendirme seansı imkanı vermek zorunda değilsiniz. Fakat hasta ya da danışan için ilk seans aslında bir tanışma seansı gibi olmaktadır. Ücretsiz değerlendirme seansı hasta ya da danışanların çok daha tereddütsüz randevu oluşturmalarına yardımcı olur. Bu yüzden ücretsiz değerlendirme seansı hizmeti vermek daha fazla randevu almak isteyenler için oldukça önemlidir.

Diploma veya sertifikalarımı paylaşmam güvenli mi?

Diploma ve Sertifikalarınızı paylaşmanız hasta ya da danışanların güvenini kazanmak için oldukça önemlidir. Yüklediğiniz diploma ve sertifikaların çözünürlüğünü düşürerek ve üzerine filigran ekleyerek güvenle paylaşım yapmanıza olanak sağlıyoruz.

Kurum veya kliniğimin görsellerini paylaşabilir miyim?

Evet kliniğinizin ve kurumunuzun görsellerini paylaşabilirisiniz. Kurum ya da klinik ismi adres ve iletişim bilgilerinin paylaşımına izin verilmemektedir.

Kurumsal veya ücretli üyelik seçeneğiniz var mı?

Şuan için kurumsal üyelik seçeneğimiz yok. Fakat kurumsal üyelik seçeneği için çalışma yapıyoruz. Çalışmamız tamamlandığı zaman kurumsal üye olmak isteyenlere özel sunacağımız ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Kurumsal üyelik seçeneğimiz aktif olduğu zaman sizleri mutlaka bilgilendireceğiz.

Sorularınıza Cevap Bulamadınız mı?

Hemen bizimle iletişime geçin! Dilerseniz sağ alt köşeden canlı desteğe bağlanabilir ya da bizi arayabilirsiniz.